Aylık ağrı ile Citramon: Mide, baş ağrısından yardımcı olur mu?

Citrimon menstruasyon için etkili midir?

Korku hissi olan bazı kadınlar kritik günlerin başlangıcını bekler. Rahatsızlık, sabit, alt karın bölgesinde tolere edilebilen bir acı yeme, sarkma hissi, baş dönmesi … Menstruasyon sırasında sadece tahammül etmek zorunda değil. Citramone, çeşitli bileşenleri içeren iyi bilinen bir ilaçtır. Çoğu zaman baş ağrısı ve basınç azalması için kullanılır. Menstruasyonda Citramon'a neler yardımcı olabilir? Tabletleri ne kadar içmeniz ve vücudunuza zarar vermemesi ne kadardır?

Farmakolojik eylem

Citramone anestezik bir ilaçtır. Bileşimi, bileşenlerin birbirinin hareketini kuvvetlendireceği şekilde seçilir. Citramone, narkotik olmayan analjezikler grubuna aittir, bu nedenle alışkanlık geliştirmez. İlacın aktif maddeler:

  • kafein – 0.03 g,
  • parasetamol 0.18 g,
  • aspirin – 0.24 g.

Bu en yaygın klasik kombinasyon. Bileşenlerden birinin dozu arttığında, başka bir etkinin daha da artmasıyla, diğer bazı formlar da vardır.

Kafein dahil bir psiko-uyarıcıdır. Beynin merkezleri üzerinde heyecan verici bir etki yapar, verimliliği ve dayanıklılığı artırır, dikkat konsantrasyonuna yardımcı olur. Kafein, fiziksel ve zihinsel potansiyeli arttırır, güçleri harekete geçirir.Aynı zamanda, gevşemeyi destekleyen vasküler duvar üzerinde de etkilidir. Bu, dokulardaki kan akışını iyileştirir.

Parasetamol antipiretik, anti-enflamatuar ve analjezik etkilere sahiptir. Ayrıca, hücrelerin ağrıya karşı duyarlılığını artıran prostaglandinlerin sentezini de inhibe eder. Parasetamol sayesinde, menstruasyonla birlikte karından citramone kullanmak mümkündür.

Aspirin, ilk temsilcilerinden biri olan steroidal olmayan antiinflamatuar ilaç grubuna aittir. Antipiretik bir etkiye sahiptir ve salgında inflamasyonun şiddetini de azaltır. Kanın reolojik özelliklerini etkiler, viskozitesini azaltır.

İlaç salımının varyantları

Modern ilaç endüstrisi, çeşitli tablet çeşitleri sunmaktadır. Kompozisyon her yerde aynıdır, sadece aktif maddelerin dozları farklıdır. Bunlar şunları içerir:

  • Citramon forte 0.04 kafein, 0.24 parasetamol ve 0.32 aspirin ve 0.007 sitrik asit içerir. Her bileşenin artan dozajı nedeniyle, bir tablet daha anlamlı ve kalıcı bir sonuç sağlar. Biri ikiden fazla ve bir gün kullanamaz – 6 parçaya kadar.
  • Sitrimon Darnitsa kompozisyonunda klasik versiyona benzer, ancak ek olarak 0,006 g sitrik asit içerir. Bu, daha fazla anti-enflamatuar ve ayrıca immün uyarıcı tepkime sağlar.
  • Citramon Lect da benzer bir bileşime sahip, ancak bir toz şeklinde. Tüketim için, bir bardak ılık su içinde çözülmelidir.
  • Citramon Extra, aspirin içermemesi ile karakterizedir.

Citramone için endikasyonlar

Citramon, anestetik, anti-enflamatuar, antipiretik, psikostimüle edici bir ilaç olarak kullanılır. Randevu, hafif ila orta şiddetteki ağrı için endikedir. Güçlü saldırıları durdurmak için, başka bir gruptan hemen bir ilaç seçmek daha iyidir. En verimli eklemlerde kullanım tsitramona kafası (hatta migren) ve kas ağrıları, rahatsızlık, iltihabının neden olduğu zaman. Ayrıca hafif ila orta dereceli algodizm için ilacın kullanılması da etkilidir.

Kritik günlerde uygulama

Citramone menstruasyonda yardımcı olur mu? Gerçekten de ilaç, adet öncesi sendromun çeşitli tezahürlerine karşı etkili bir şekilde mücadele eder.ayrıca ağrı sendromunu menstruasyonla durdurmaya yardımcı olur.

Vegeto-vasküler distoni ile

Birçok kız, VSD'nin çeşitli bulgularından muzdariptir. Çoğu zaman, arifede ve kritik günlerde semptomların alevlenmesi söz konusudur. Bu öncelikle hormonal arka planda değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

Kızlarda VSD astenik, hipotonik veya kardialjik tip ise, bu durumlarda citramone güvenilir bir yardımcı olabilir. Kafein pahasına kan basıncını arttırır, eylem için bir motivasyon vardır, depresif bir duygudurum gider. İlacın bileşenlerinin vasküler duvarlar üzerindeki etkisi nedeniyle, sternumun arkasındaki hoş olmayan duyumlar azalır, baş ağrısı geçer.

Belirgin premenstrüel sendrom ile

Menstruasyondan 7 ila 10 gün önce, kızlar premenstrüel sendrom belirtileri gösterir. Klinik tablo, küçük baş ağrılarından ve meme bezlerinin kuvvetli psiko-duygusal patlamalardan korunmasına kadar çeşitlendirilebilir. Bu gibi durumlarda Citramon her derde deva değildir, fakat göğsünde hoş olmayan bir his uyandırabilir ve aynı zamanda baş ağrılarını azaltabilir.Bu, kolay bir diüretik etkiye sahip olan kafeinin etkisinden kaynaklanır – sıvının vücutta ve özellikle göğsünde birikme süresi yoktur, bunlarda rahatsızlık yoktur.

Baş ağrısı ile

Aylık bir baş ağrısından tsitramon kurtulmak için yardımcı olur. Kural olarak, beyin dahil damarlarda biriken vücuttaki sıvı artışından kaynaklanır. Ayrıca analjezik etki, aspirin ve parasetamolün etkisinden kaynaklanır.

Zayıflık ile

Psiko-uyarıcı etkisinden dolayı, citramone zayıflık, uyuşukluk hissi, gün öncesindeki ve adet sırasında yorgunluğun artmasına yardımcı olur. Tabii ki, neden işlevsel ise, organik ihlaller değil. Menstrüasyon sırasında kullanıldığında dikkatin yoğunluğunun, çalışma kapasitesinin ve dayanıklılığının artması, bazen kritik günlerde yeterli değildir.

Alt karın ağrısı ile

Hafif ila orta dereceli algodismenore, sitramon uygulamasının doğrudan bir göstergesidir. Çoğu zaman, ağrı menstrüasyon sırasında aşırı prostaglandin üretiminden kaynaklanır. Rahim kasılmalarının derecesini arttırır ve ayrıca hücrelerin duyarlılığını arttırırlar.Citramon, prostaglandinlerin sentezini bastırır ve ayrıca anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Bununla, adet sırasında ağrılı saldırıları durduracaktır.

Kontrendikasyonlar

Yaygınlığına rağmen, Citramon zararsız bir ilaçtır. Kullanımı dikkatli bir şekilde tedavi edilmelidir.

Emzirme için Citramone tavsiye edilmez. Bu, ilacın anne sütüne ve dolayısıyla bebeğe kolayca nüfuz etmesinden kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak, bebek ciddi bir duruma yol açabilen citramone'ye kan reaksiyonu geliştirebilir.

Ayrıca hamilelik sırasında kontrendikedir. İlk olarak, aspirin teratojenik bir etkiye sahiptir (mengenelerin gelişmesine neden olur). İkinci olarak, üçüncü trimesterde sitramon kullanımı, çocuklarda aort kanalının erken kapanmasının yanı sıra, iş aktivitesinin zayıflığına da yol açabilir.

İlacın herhangi bir bileşenine aşırı duyarlılık durumunda ilaç kontrendikedir.

Kan basıncını artırma eğilimi ile kullanılması arzu edilmez. Bir parçası olan kafein, hipertansif bir krizin bile gelişmesine katkıda bulunabilir.

tsitramon böbrekler yoluyla olmakta ve aynı zamanda dikkatle ilaç bakmalıdır bu organların fonksiyonları ihlal, karaciğerde metabolize yana.

Bileşiminde aspirin içeriği nedeniyle, belirli dozlarda ve yatkınlıkla ilaç, gastrointestinal kanamaya yol açabilir. Bu nedenle, bu sorunların şiddetlenmesi sırasında, kategorik olarak yasaklandı ve remisyon döneminde, büyük bir özenle.

Bazen kadınlar tsitramonun bol periyotlarla alınabileceği ile ilgilenir. İlaç kanın pıhtılaşabilirliğini etkilediğinden, onu azaltarak, daha güvenli olanla değiştirmek daha iyidir.

Nasıl alınır

Tabletler (veya toz) günde 1 ila 2 kez almaları önerilir. adet veya bir migren atağı sırasında örneğin bazı durumlarda 6., ağrı, bazen sadece bir resepsiyon – Maksimum güvenli günlük doz.

Yan etkisi

Sıklıkla, sitramonun hoş olmayan etkisi aspirinin özelliklerinden kaynaklanır. Bu tür ihlaller şunlardır:

  • gastrointestinal sistemin ülseratif hastalıklarının alevlenmesi;
  • Kanın pıhtılaşabilirliğini etkilediği için kanamanın gelişimine katkıda bulunur.

Ayrıca ilaca genellikle çeşitli alerjik reaksiyonlar vardır.

Analjezik tabletlerle ilgili bir makaleyi aylık olarak okumanızı öneririz. Bundan menstruasyon sırasında ağrı nedenleri, ağrıyı azaltmak için ilaçların kullanımı, antispazmodiklerin etkinliği, analjezikler ve diğer ilaçlar hakkında bilgi edineceksiniz.

Diğer ilaçlarla etkileşim

Aylık ağrı veya diğer durumlarda tsitramon kullanarak, ilacın diğer ilaçlarla aktif olarak etkileşime girdiğinin unutulmaması gerekir. Bu özellikle saldırıyı durdurmadığı zaman doğrudur ve ek fonlar kullanmanız gerekir. En yaygın olanları şunlardır:

  • Sitramon ve diğer NSAID'lerin eşzamanlı uygulanması yan etki riskini artırır. Bu nedenle, kesinlikle dozu takip etmelisiniz.
  • Citramon, kan pıhtılaşma kapasitesini azaltan ilaçların etkisini artırır.
  • Kan şekerini düşürmek için ilaçları etkiler.
  • Alkol ve diğer bazı ilaçları almak kesinlikle yasaktır çünkü bu durumda toksin gibi karaciğere etki eden bileşikler oluşur.

Citramon – bilinen ilaçlardan biri, hemen hemen her kadında ilaç dolabında. İlaç, kritik günlerde ortaya çıkan rahatsız edici birçok durumla başa çıkmaya yardımcı olacaktır. Herhangi bir somut durumda ve beraberindeki patolojide aylık olarak tsitramonun mümkün olup olmadığı, ilgilenen hekime sormak daha iyidir. Sadece tüm riskleri değerlendirebilir ve güvenli alım konusunda tavsiyelerde bulunabilir.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınıza paylaşın:
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: